polecamy

piątek, 26 czerwca 2026

Napój orzeźwiający z rabarbaru na upalne dni


 Lekko kwaskowy, zimny napój z rabarbaru to doskonały wybór na upalne dni. Świetnie gasi pragnienie i przyjemnie ochładza organizm. Przygotujemy go w zaledwie pół godziny.

Składniki:

  • 2 kg rabarbaru
  • 3 l wody
  • 1 kg cukru
  • sok i skórka z 1 cytryny

Sposób przygotowania:

Rabarbar dokładnie myjemy, odcinamy końcówki i kroimy na kawałki. Nie obieramy go, ponieważ dzięki skórce syrop nabierze pięknego, rubinowego koloru.


Przekładamy rabarbar do garnka, zasypujemy cukrem i zalewamy wodą. Dodajemy sok wyciśnięty z cytryny oraz skórkę obraną z cytryny, uważając, aby nie było na niej białego miąższu.

Gotujemy całość przez około 15 minut od momentu zagotowania, na małym ogniu, aż rabarbar się rozpadnie. Pamiętajmy, aby nie mieszać zawartości garnka – dzięki temu syrop pozostanie klarowny.


Następnie przecedzamy rabarbar najpierw przez durszlak, a potem przez gęste sito, powoli przelewając płyn z garnka.

Pozostały rabarbar możemy zachować, lekko posłodzić i smażyć przez około 15 minut. Doskonale sprawdzi się jako dodatek do ciast, naleśników lub jako dżem do pieczywa.

Z podanych składników otrzymamy ponad 3 litry soku. Możemy przelać go do słoików i przechowywać w lodówce.

Przed podaniem wlewamy do dzbanka 1 część soku i 4 części zimnej wody. Dodajemy kilka plasterków cytryny oraz kostki lodu. Zamiast zwykłej wody możemy użyć wody gazowanej.

Orzeźwiający napój z rabarbaru jest gotowy!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz