Pierogi z mięsem surowym
Pierogi z surowym mięsem mielonym w środku, podane z dodatkiem gęstej, kwaśnej śmietany smakują wyśmienicie. Można je również serwować z rosołem, jak kołduny litewskie. W wersji ze śmietaną jadało się je w naszym domu za sprawą babci Kseni, która nauczyła nas przyrządzać takie pierogi. Nam wydają się smaczniejsze od pierogów z farszem z mięsa gotowanego, ponieważ są bardziej soczyste i pikantne.
Składniki:
Ciasto:
- 3 szklanki mąki
- 1 szklanka wrzątku
- 2 łyżki oleju lub roztopionego masła
- 1 łyżeczka soli
Farsz:
- 40 dkg kg łopatki wieprzowej mielonej
- 1 duża cebula
- sól, pieprz i ostra papryka do smaku
- 1 łyżka miękkiego masła
- 1 łyżka maggi
Dodatkowo:
- 200 ml kwaśnej, gęstej śmietany 18%
- 2 liście laurowe
- 3-4 ziarenka ziela angielskiego
Sposób wykonania:
ciasto
Do wrzątku dodajemy sól, dokładnie mieszamy, aż sól się rozpuści. Następnie do dużej miski przesiewamy mąkę, dodajemy olej. Mieszamy wszystko i pomału wlewamy wrzątek. Kiedy składniki wstępnie się połączą zaczynamy ciasto wyrabiać ręcznie do momentu, aż będzie odchodziło od ręki i będzie gładkie. Oprószamy ciasto mąką, zostawiamy w misce przykryte ściereczką na ok. 1/2 godziny, aby ” odpoczęło”.
farsz
Mięso mielone przekładamy do miski. Cebulę trzemy na tarce o grubych oczkach i razem z sokiem, który wydzieliła w trakcie tarcia dodajemy do mięsa. Dorzucamy miękkie masło, maggi i przyprawy. Farsz przyprawiamy mocno, aby był wyrazisty.
lepimy i gotujemy pierogi:
Wałkujemy ciasto na grubość ok. 2 mm i wykrawamy kółka szklanką lub wykrawaczką. Nakładamy farsz i zlepiamy tak, jak pierogi, w półkole, ale po zlepieniu łączymy końce każdego pierożka na zakładkę. Ulepione pierogi przykrywamy ściereczką, aby nie wysychały.
Ugotowane pierożki odcedzamy, rozkładamy na talerze. Obok, w miseczce podajemy kwaśną śmietanę.
Pierogi z surowym mięsem gotowe!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz