MAKATKA

sobota, 15 czerwca 2024

Ciasto jogurtowy suflet

Ciasto jogurtowy suflet

Bardzo smaczne, delikatne i lekkie jak chmurka ciasto jogurtowe do upieczenia, którego potrzebujemy zaledwie kilka składników. Jogurtowy suflet smakuje zarówno na ciepło jak i na zimno. Ciasto jest wyjątkowe.

Składniki:

  • 400 ml jogurtu waniliowego
  • 4 jajka M
  • 50 g skrobi kukurydzianej
  • 2 g proszku do pieczenia
  • 40 g cukru
  • 8 g cukru wanilinowego
  • szczypta soli

Sposób wykonania:

Tortownica 20 cm wyłożona na dnie i na rancie papierem do pieczenia. Rant wykładamy papierem tak, aby wystawał ponad niego ponieważ ciasto w trakcie pieczenia wyrasta bardzo mocno.

Piekarnik nagrzany do 160 °C (góra-dół bez termoobiegu).

Oddzielamy białka od żółtek.

Żółtka łączymy z jogurtem rózgą (użyłyśmy skyr waniliowy, ale każdy inny jogurt byle nie pitny będzie dobry) i skrobią kukurydzianą oraz proszkiem do pieczenia (jest to składnik, który można pominąć, ale my chciałyśmy aby ciasto wyrosło bardzo duże). Odkładamy na bok masę jogurtową i przystępujemy do ubijania piany z białek.



Dajemy do piany szczyptę soli, następnie ubijamy ją 2-3 minuty i powoli wsypujemy cukry. Pianę ubijamy dalej jeszcze 5 minut, aż będzie lśniąca i sztywna.

Ubitą pianę łączymy z masą jogurtową rózgą delikatnie, aby jej nie zniszczyć.



Gotowe ciasto przekładamy do foremki. Bierzemy patyczek do szaszłyków i mieszamy ciasto delikatnie spiralnym ruchem. Następnie stukamy blaszką o blat 2-3 razy. Tak przygotowany suflet jogurtowy wkładamy do piekarnika.



Pieczemy ciasto w 160 °C 20 minut. Po upływie 20 minut otwieramy piekarnik, wypuszczamy parę (odliczamy 5 sekund). Zamykamy piekarnik i pieczemy dalej ciasto w 120 °C 50-60 minut.



Po tym czasie wyjmujemy suflet od razu z piekarnika. Lekko studzimy i przekładamy na paterę. Możemy oprószyć go cukrem pudrem.

Ciasto jogurtowy suflet gotowe!

 


3 komentarze:

  1. Czy zamiast skrobi kukurydziane można dać make ziemniaczana

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nigdy nie piekłam tego ciasta z dodatkiem mąki ziemniaczanej, dlatego nie mogę jej polecić. Wiem, że stosuje się zamiennie skrobię ziemniaczaną i kukurydzianą, ale czy w tym cieście sprawdzi się mąka ziemniaczana nie umiem powiedzieć. Ja osobiście do pieczenia ciast, biszkoptów, do gotowania kremów budyniowych stosuję od jakiegoś czasu tylko skrobię kukurydzianą i uważam, że wypieki są smaczniejsze niż te z dodatkiem mąki ziemniaczanej.

      Usuń
  2. Kiedy pierwszy raz widziałam ten przepis pomyślał niemożliwe ale spróbuję no i się udało w prawdzie nie był tak wysoki ale był pyyyszny i od tej pory robię z podwójnej porcji dodam że jestem diabetykiem i zmieniłam cukier na dozwolony dla mnie i jest super

    OdpowiedzUsuń