Solianka
Solianka to zupa charakterystyczna dla kuchni rosyjskiej, ukraińskiej i białoruskiej. Rodzaj gulaszowej, ostrej i rozgrzewającej, jednocześnie kwaskowej za sprawą soku i ogórków kiszonych. Dodatek ten odróżnia ją od węgierskiej gulaszowej. Nasi wschodni sąsiedzi gotują ją od wieków. Szczególnie polecana jest jesienią i zimą, ponieważ rozgrzewa i syci. W naszym domu jest uwielbiana i często gości na stole!
Składniki:
Porcja na 6-litrowy garnek
- 60 dkg łopatki wieprzowej
- 1/2 kg kiełbasy wędzonej (śląska, chłopska)
- 20 dkg boczku wędzonego
- 3 marchewki
- 1 seler
- 2 cebule
- 3 ząbki czosnku
- 20 dkg pieczarek
- 2 duże papryki czerwona
- 1 papryczka chilli
- 5 ziemniaków
- 4 duże ogórki kiszone plus szklanka soku z ogórków kiszonych
- 2-3 łyżki smalcu
- 1 łyżka masła
- 2 łyżki przecieru pomidorowego
- łyżka papryki mielonej
- sól, pieprz do smaku
- 3 liście laurowe
- 5 ziaren ziela angielskiego
- zasmażka (2 łyżki smalcu +2 łyżki mąki)
- pęczek koperku
- 250 ml gęstej, kwaśnej śmietany
Sposób wykonania:
W 4 l wody gotujemy warzywa-seler w całości i marchew pokrojoną w kostkę razem z liśćmi laurowymi, zielem angielskim i kawałkiem boczku. Całość lekko solimy.
Na głębokiej patelni rozgrzewamy smalec. Mięso kroimy w kostkę, wrzucamy na tłuszcz i przyrumieniamy. Dodajemy kiełbasę pokrojoną w półplasterki oraz cebulę pokrojoną w kostkę. Podsmażamy do zeszklenia cebuli i dodajemy zmiażdżony czosnek. Na koniec dajemy na patelnię paprykę w proszku i koncentrat pomidorowy.
Do garnka z warzywami wrzucamy całe dobro z patelni. Patelnię opłukujemy wywarem z garnka i wlewamy do zupy. Trochę ją solimy i pieprzymy. Przykrywamy garnek pokrywką. Gotujemy zupę ok. godziny, aż mięso będzie bardzo miękkie.
Teraz na tłuszcz rozgrzany na patelni wrzucamy pieczarki pokrojone w plasterki, lekko podsmażamy, następnie dodajemy obie papryki pokrojone w drobną kostkę. Całość smażymy 10-15 minut, niech trochę zmięknie. Wrzucamy do zupy. Następnie ziemniaki obieramy, kroimy w kostkę i wrzucamy do zupy, gotujemy je do miękkości.
Ogórki kroimy w półplasterki, lekko dusimy na łyżce masła, na patelni, wrzucamy do zupy w momencie, gdy wszystko będzie miękkie. Wlewamy sok ogórkowy.
Na koniec robimy zasmażkę z mąki i smalcu. Smalec roztapiamy na patelni. Wsypujemy do niego mąkę, dokładnie mieszamy, aby nie było grudek. Zaciągamy zasmażką zupę.
Gotową zupę wlewamy do talerzy, posypujemy obficie posiekanym koperkiem i kładziemy kleks śmietany.
Solianka gotowa!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz