MAKATKA

środa, 23 października 2024

Pierogi ruskie do zamrożenia

Pierogi ruskie do zamrożenia

Prosty przepis na dużą ilość pierogów, które można zamrozić i przygotować później. Doskonała propozycja dla osób pracujących. Poświęcamy jeden wolny ranek na lepienie pierogów, zamrażamy i mamy szybki obiad, który możemy przygotować w pół godzinki po pracy. Wystarczy wrzucić pierogi na wrzącą, osoloną wodę, pogotować kilka chwil, polać ulubioną okrasą i gotowe!

Składniki:


Ciasto:

  • 3 szklanki mąki pszennej typ 500 (nie czubate)
  • 2 łyżki miękkiego masła lub 3 łyżki oleju
  • 1 łyżeczka soli
  • 1 żółtko
  • 1 szklanka wrzątku
Farsz:

  • 30 dkg twarogu tłustego lub półtłustego
  • 60 dkg ziemniaków
  • czubata łyżka masła
  • cebula
  • sól i pieprz mielony do smaku
Sposób przygotowania:

Ciasto:


Do wrzątku dodajemy sól, dokładnie mieszamy, aż się rozpuści. Następnie do dużej miski przesiewamy mąkę, dodajemy żółtko i olej. Mieszamy wszystko i pomału wlewamy wrzątek.




 Mieszamy dalej, kiedy składniki wstępnie się połączą zaczynamy ciasto wyrabiać ręcznie. Możemy przełożyć je na stolnicę i wyrabiać dalej do momentu, aż będzie odchodziło od ręki i będzie gładkie. Jeśli w trakcie wyrabiania będzie się kleiło podsypujemy niewielką ilością mąki. Ciasto na pierogi jest luźne, miękkie i należy wyrabiać je delikatnie. Na koniec oprószamy ciasto mąką, zostawiamy w misce przykryte ściereczką na ok. 1/2 godziny, aby ” odpoczęło”.




Farsz:


Ziemniaki obieramy, myjemy, wrzucamy do garnka, zalewamy wodą, solimy i gotujemy do miękkości. Następnie odcedzamy i studzimy. Ostudzone ziemniaki i twaróg mielimy w maszynce do mięsa. Farsz doprawiamy solą i pieprzem. Farsz należy mocno przyprawić, aby miał wyrazisty pieprzny smak. Teraz szklimy na patelni drobno pokrojoną cebulę z masłem i dodajemy do farszu. Mieszamy wszystko i farsz gotowy.




Lepimy i zamrażamy pierogi:


Ciasto dzielimy na dwie części. Jedną odkładamy pod przykrycie, drugą wałkujemy cienko (ok. 2 mm) i szklanką lub wykrawaczką do pierogów ( 7 cm średnicy) wyciskamy kółka. Na środek każdego kółka nakładamy łyżeczkę farszu. Składamy krążek na pół i zlepiamy dokładnie brzegi uważając, aby nadzienie nie wchodziło w zlepiany brzeg, bo pierogi będą się rozklejać podczas gotowania. Ulepione pierogi układamy na tackach podsypanych obficie mąką tak, aby nie stykały się ze sobą. Tacki pełne pierogów wkładamy do zamrażarki na 3-4 godziny. Po tym czasie możemy je przełożyć do woreczków foliowych i ponownie włożyć do zamrażarki.



Nasze rady:

Pierogi wyjęte z zamrażarki gotujemy tak jak świeże, lecz trochę dłużej.
Ciasto zaparzane wrzątkiem jest miękkie, ale mocne i doskonale nadaje się do zamrażania bez wstępnego obgotowywania. Pierogi zamrażane w ten sposób smakują jak świeżo ulepione.
Warto ulepić sobie trochę pierogów lub uszek na zapas. Szczególnie w okresie przed świętami, kiedy mamy dużo pracy takie zapasy bardzo się przydają. 
Z tej porcji ciasta i farszu wyjdzie nam 50 - 60 pierogów, zależy jak duże kółka będziemy wykrawać. Składniki farszu i ciasta możemy podwajać.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz