Ogórki konserwowe
Ogórki konserwowe próbowałyśmy robić na różne sposoby, korzystając przy tym z przeróżnych receptur na zalewę. Wreszcie trafiłyśmy na taką, która nam odpowiada najbardziej, czyli nie jest ani za kwaśna, ani za ostra, ani też za słodka.
Składniki:
6 litrowych słoików z zakrętkami
- 2 kg ogórków gruntowych różnej wielkości
- 2 cebule
- 2 duże marchewki
- 6 ząbków czosnku
- 12 baldachów kopru
- 6 łyżeczek gorczycy w ziarenkach
zalewa:
- 2 litry wody
- 2 szklanki octu spirytusowego
- 3/4 szklanki cukru
- 2 pełne-nie czubate łyżki soli kamiennej do zapraw (niejodowanej)
- 6 liści laurowych
- 12 ziaren ziela angielskiego
Sposób przygotowania:
Na dwie godziny przed robieniem zapraw myjemy ogórki i zalewamy je zimną wodą, aby zrobiły się jędrne i twarde.
Następnie robimy zalewę, ponieważ musi ona przestygnąć. Do dużego garnka wlewamy wodę i doprowadzamy ją do wrzenia. Na gotującą się wodę wrzucamy wszystkie przyprawy do zalewy oprócz octu. Gotujemy całość do 10 minut, wyłączamy ogień i na koniec wlewamy ocet. Odstawiamy zalewę do przestudzenia.
Słoiki myjemy, wyparzamy. Nakładamy do nich po kilka plasterków marchewki, po jednym baldachu z gałązką kopru i ząbek czosnku oraz ćwiartkę cebuli. Teraz układamy w słoikach ogórki na baczność, piętką na dół. Zapełniamy słoiki do końca, ale tak, aby ogórki nie wystawały ze słoika. Na koniec wsypujemy po łyżeczce gorczycy, dajemy po drugim baldachu kopru i zalewamy ogórki przestudzoną zalewą. Zakręcamy je i gotujemy (pasteryzujemy) 10 minut licząc od zagotowania. Gorące słoiki wyjmujemy z gara i układamy na ściereczce do góry dnem do przestygnięcia.
Ogórki konserwowe do spiżarni gotowe!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz