Rosół z lanymi kluskami
Rosół często gości na naszych świątecznych stołach. Cieszy się nieustająco ogromną popularnością i jest jedną z najchętniej serwowanych zup. Oczywiście do rosołu doskonałym dodatkiem jest makaron, ale czasami dla odmiany możemy podać rosół na przykład z lanymi kluskami. Dziś ugotujemy więc delikatny rosół na tłuściutkim kurczaku z lanymi kluskami.
Składniki:
rosół:
- 1 kurczak dobrej jakości, waga ok. 2 kg
- włoszczyzna ( 3 średniej wielkości marchewki, 1 duża pietruszka, 1 średni seler)
- pęczek zielonej pietruszki
- trzy gałązki świeżego lubczyku lub 2-3 łyżki maggi
- sól, cukier do smaku
- 10 ziarenek pieprzu czarnego, 5-6 ziarenek ziela angielskiego,3-4 liście laurowe
- 1 cebula w łupinie lub podpieczona na suchej patelni
lane kluski:
- 2 jajka
- 4 czubate łyżki mąki pszennej
- łyżka wody
- szczypta soli
Sposób przyrządzenia:
Wstawiamy rosół.
Kurczaka myjemy, wkładamy do dużego garnka (ok. 5 l) i zalewamy wodą tak, aby go całkowicie przykryć (potrzebowałyśmy 2 l wody). Następnie wrzucamy wszystkie obrane i umyte warzywa w całości. Dodajemy pieprz czarny, ziele angielskie, liście laurowe, lubczyk, pół pęczka pietruszki i cebulę. Rosół po zagotowaniu solimy i zostawiamy na ogniu tylko „mrugający” na co najmniej 1,5 godziny. Po tym czasie przyprawiamy go wg uznania, gotujemy jeszcze 1/2 godziny. Następnie rosół przecedzamy i ewentualnie jeszcze doprawiamy do smaku.
Robimy lane kluski.
Do małego garnuszka wbijamy dwa jajka i wsypujemy mąkę. Dobrze mieszamy jajka z mąką łyżką lub ubijamy mikserem, aż zrobi się jednolite, lejące ciasto. Jeśli będzie za gęste dodajemy trochę wody, jeśli za rzadkie mąkę. Ciasto ma się lać wolno, grubym strumieniem. Wstawiamy w garnku wodę, doprowadzamy ją do wrzenia i solimy. Bierzemy lejek( średniej wielkości ) i lejemy ciasto przez lejek na gotującą się wodę, mieszając wodę od czasu do czasu( przeganiając kluski ), aby się nie sklejały.
Gotujemy kluseczki jeszcze 2-3 minuty i przecedzamy przez sitko.
Na talerzach rozkładamy ugotowane lane kluski, marchewkę pokrojoną w plasterki i nalewamy rosół. Posypujemy wszystko posiekaną pietruszką.
Rosół z lanymi kluskami gotowy!
Nasze rady:
Rosół gotujemy odkryty, na bardzo wolnym ogniu i nie dolewamy wody w trakcie gotowania. Aby rosół był klarowny nie można dopuścić do wrzenia, dlatego od początku gotujemy go na małym ogniu.
Z mięsa i warzyw z rosołu możemy upiec pyszny pasztet drobiowo -warzywny.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz