Kapusta należy do potraw wigilijnych obowiązkowych w wielu regionach Polski. Nazywano ją niekiedy postnym bigosem i przyrządzano z doskonale ukiszonej kapusty, na oleju lnianym, z dużą ilością grzybów leśnych suszonych, cebuli oraz aromatycznych przypraw, czyli kminku, liści laurowych, ziela angielskiego. Dosładzano ją miodem i wzbogacano suszonymi śliwkami. Kapustę wigilijną podawano również z grochem, na przykład w Wielkopolsce albo z łazankami. Dzisiaj przygotujemy postną kapustę z łazankami.
Składniki:
- 1/2 kg kapusty kiszonej
- garść grzybów suszonych
- garść śliwki suszonej wędzonej
- 1 duża cebula
- 2 łyżki mąki
- 4 łyżki oleju
- łyżka cukru
- 4 liście laurowe
- 4 ziarenka ziela angielskiego
- pół łyżeczki kminku mielonego
- 1 łyżka sosu sojowego
- 1 łyżka maggi
- sól i pieprz do smaku
- szklanka łazanek gotowych
Sposób wykonania:
Grzyby zalewamy letnią wodą i moczymy całą noc. Rano gotujemy do miękkości w wodzie, w której się moczyły, uprzednio posoliwszy ją. Ugotowane grzyby przecedzamy. Wywar z gotowania grzybów zachowujemy. Kapustę siekamy drobniej i przekładamy do głębokiej patelni z pokrywą. Zalewamy dwiema szklankami wody z kranu i wywarem z grzybów.
Dodajemy liście laurowe, ziele angielskie, kminek pokrojone śliwki (najlepiej użyć śliwki wędzone lub suszone polskie, nie polecamy śliwek kalifornijskich ponieważ nie są tak aromatyczne jak nasze węgierki). Dusimy kapustę pod przykryciem, aż zmięknie. Po 30-40 minutach, kiedy kapusta już dojdzie i trochę odparuje robimy zasmażkę. Na patelnię wlewamy olej i podsmażamy na nim na szklisto pokrojoną w drobną kostkę cebulę oraz posiekane drobniej grzyby (jak drobno pokroimy grzyby zależy od naszych indywidualnych upodobań). Do podsmażonej cebuli i grzybów wsypujemy mąkę. Energicznie mieszamy, ok. 1 – 2 minuty, aby mąka zgubiła surowy smak.
Zasmażkę dajemy do kapusty, mieszamy do połączenia składników. Na koniec solimy, jeśli jest potrzeba, dajemy pieprz i cukier, który złamie kwaśny smak kapusty oraz sos sojowy i maggi.
Łazanki gotujemy osobno według instrukcji na opakowaniu, odcedzamy i łączymy z gorącą kapustą najlepiej tuż przed podaniem na stół.
Wigilijna kapusta z łazankami gotowa!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz