Rolada z karkówki z dużą ilością ziół, przypraw i czosnku, podana na zimno, w plastrach, lepsza od szynki. Najsmaczniejsza wędlina na świąteczny stół.
Składniki:
- 1,5 kg karkówki ( równy, pełny kawałek)
- czubata łyżeczka pieprzu ziołowego
- czubata łyżeczka gorczycy mielonej lub utłuczonej w moździerzu
- łyżka tymianku
- łyżka majeranku
- czubata łyżka papryki wędzonej mielonej
- 6 kulek ziela angielskiego
- 4 liście laurowe
- 1 duża cebula
- 5-6 ząbków czosnku
- 2 łyżki oleju
- sól
- 2 łyżki smalcu lub oleju rzepakowego
nić bawełniana do związania rolady
Sposób wykonania:
Mięso myjemy, osuszamy i rozcinamy na roladę. Sposób krojenia podajemy w poradniku. Rozkrojone mięso rozkładamy na blacie, przykrywamy folią spożywczą i lekko rozbijamy tłuczkiem.
Nasz kawałek karkówki był duży, rozcięłyśmy go więc na dwie części, wyszły dwie zgrabne rolady, będą lepiej się porcjować.
Następnie przygotowujemy mieszankę ziołową. Czosnek miażdżymy i siekamy, wrzucamy do miski. Do czosnku dodajemy płaską łyżkę soli, 2 łyżki oleju, majeranek, tymianek, pieprz ziołowy, gorczycę i wędzoną paprykę. Wszystko mieszamy i nacieramy gotową mieszanką wewnętrzną stronę rolady.
Roladę ciasno zwijamy, oplatamy bawełnianą nicią i zawijamy ciasno folią spożywczą ” na cukierek”. Tak przygotowaną karkówkę odkładamy do lodówki na kilka godzin, najlepiej na całą noc.
Przystępujemy do pieczenia karkówki.
Rozgrzewamy w brytfannie tłuszcz (najlepiej smalec, ale jeśli nie mamy lub nie lubimy, możemy użyć oleju rzepakowego) i obsmażamy roladę, uprzednio rozwiniętą z folii, na rumiano, ze wszystkich stron. W trakcie obsmażania karkówki kroimy cebulę w kostkę. Wrzucamy ją do brytfanny, gdy mięso będzie już rumiane. Dodajemy liście laurowe, ziele angielskie. Podsmażamy na rumiano cebulę, podlewamy roladę szklanką wody i i pieczemy pod przykryciem około godziny w temperaturze 200 °C . Następnie zmniejszamy temperaturę pieczenia do 160 °C, zdejmujemy pokrywkę i trzymamy roladę w piecu jeszcze około 40 minut.
Wyciągamy karkówkę z brytfanny, zdejmujemy z niej nici i odstawiamy do wystygnięcia, a następnie wkładamy do lodówki. Po kilku godzinach roladę można kroić jak wędlinę, na półmisek. Jest niezwykle aromatyczna i soczysta. Smaczniejsza od niejednej szynki!
Z pięknego kawałka karczku wieprzowego można wykroić dwie mniejsze roladki. Będą lepiej podzielne na zgrabne plastry. Wytworzony sos nadaje się do bigosu, podrasuje smak i kolor kapusty.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz