Żurek w chlebku
Żur w chlebie to jedna z najsmaczniejszych zup goszczących na świątecznych stołach. Ma niepowtarzalny smak i wygląd, a ugotowany na własnym zakwasie i podany w chlebie upieczonym domowym sposobem to danie wielkanocne na najwyższym poziomie, zachwyci gości o najdelikatniejszych podniebieniach!
Składniki:
- 2 litry wody
- 60 dkg kości wędzonych
- 0,5 do 0,7 litra zakwasu
- 20 dkg boczku wędzonego
- 3 sztuki kiełbasy śląskiej lub białej
- 1 duża cebula
- 3 ząbki czosnku
- 3 liście laurowe
- 5-6 kulek ziela angielskiego
- łyżka majeranku
- sól, cukier i pieprz do smaku
- 3-4 jajka ugotowane na twardo
- 6-8 chlebków okrągłych
Sposób wykonania:
Do dużego garnka (4-5) wlewamy wodę, wstawiamy na ogień, wrzucamy kości wędzone, połowę boczku wędzonego w całości, ze skórką, liście laurowe i ziele angielskie. Gotujemy wywar około godziny.
Na patelni wytapiamy boczek pokrojony w drobną kostkę. Dodajemy do niego kiełbasę śląską w półplasterkach. Na koniec wrzucamy na patelnię poszatkowaną cebulę. Wszystko dobrze podsmażamy na złocisty kolor.
Z wywaru wyjmujemy boczek i kości wędzone, wrzucamy całe dobro z patelni. Miażdżymy czosnek, dorzucamy do żuru .Dodajemy na koniec majeranek i zakwas. Pozostało przyprawić zupę solą, pieprzem i cukrem. Możemy gotową zupę wlać do chlebka i położyć na wierzchu połówkę ugotowanego jajka.
Żur w chlebku gotowy!
Na naszym blogu znajdziecie przepis na chlebki do żurku:
Nasze rady:
Podstawą dobrego żuru jest oczywiście wysokiej jakości zakwas, dlatego kupujmy zakwas z mąki razowej żytniej typ 2000, im grubszy przemiał, tym kwaśniejszy żur.
Żur to kwaśna zupa, dlatego powinno się złamać jej kwaśny smak odrobiną cukru. Możemy też dodać odrobinę maggi dla uzyskania lepszego smaku zupy.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz