MAKATKA

środa, 27 marca 2024

Kaczka nadziewana żurawiną i jabłkami

Kaczka nadziewana żurawiną i jabłkami

Tymiankowo-majerankowa kaczka babci Ani, doskonała na uroczysty obiad, obowiązkowo z zasmażaną czerwoną kapustą , pachnącą goździkami i pyzami na parze. Prawdziwy poznański uroczysty obiad.

Składniki na kaczkę i nadzienie:

  • kaczka (2 – 2,5 kg)
  • 2 duże jabłka
  • szklanka suszonej żurawiny
  • 2-3 łyżki oleju lub smalcu z gęsi
  • przyprawy: sól, pieprz mielony, garść majeranku, łyżka tymianku, pieprz ziołowy
  • 1 cebula
  • 3 ząbki czosnku

Kaczkę czyścimy, odcinamy skrzydła i szyję (możemy je wykorzystać do gotowania rosołu), myjemy, nacieramy mieszanką przypraw w środku, na zewnątrz tylko nacieramy solą. Tak przygotowaną tuszkę odstawiamy w chłodne miejsce na 2 godziny. 

Po tym czasie rozgrzewamy piekarnik do 200 °C . Kaczkę nadziewamy jabłkami pokrojonymi w cząstki( ze skórką) i żurawiną, uprzednio namoczoną w letniej wodzie( moczymy żurawinę ok 1/2 godz.) oraz zmiażdżonym czosnkiem. Co się nie zmieści w kaczce zostawiamy, przyda się do sosu.



 Tuszkę zaszywamy bawełnianą nitką lub spinamy wykałaczkami i oplatamy wykałaczki nitką. Z dobrze zaszytej kaczki nadzienie nie będzie się wydostawać na zewnątrz, wszystkie aromaty połączą się w doskonałą całość. Teraz brytfannę smarujemy olejem lub smalcem gęsim, układamy kaczkę piersią do góry, kroimy na cztery części cebulę i wrzucamy do brytfanny. 

Tuszkę pieczemy ok. 3 godziny, w pierwszej fazie przykrytą pokrywą brytfanny lub srebrną folią, w temperaturze 200 °C. W połowie pieczenia odkrywamy kaczkę, polewamy wytworzonym tłuszczem ( wlewamy pół szklanki wody) i zmniejszamy temperaturę pieczenia do 180 °C. Na 1/2 godz. przed końcem pieczenia wrzucamy do brytfanny owoce, które zostały z nadzienia. Upieczoną kaczkę wykładamy z brytfanny, dajemy jej chwilę odpocząć i porcjujemy.



 Tłuszcz przecedzamy, wlewamy do sosjerki. Kaczkę podajemy z ziemniakami lub bardziej po poznańsku z parowańcami i czerwoną kapustą. Przepis na czerwoną kapustę znajdziecie na naszym blogu.



Nasze rady:

Z tłuszczu z kaczki i owoców wrzuconych pod koniec pieczenia można zrobić pyszny sos. Należy odlać połowę tłuszczu do osobnego naczynia, a pozostałą w brytfannie część zagęścić szklanką zimnej wody wymieszanej z czubatą łyżką mąki pszennej. Trochę sos pogotować, a następnie przetrzeć przez sitko. Sos jest genialny!

Kaczkę pieczemy tak jak gęś, przyjmuje się na 1 kg tuszki jedną godzinę pieczenia. Kaczkę 2,5 kg z nadzieniem pieczemy ok 3 godzin. Należy też od czasu do czasu ją podlewać wytworzonym tłuszczem, będzie rumiana i soczysta. Dobrze jest zamoczyć kaczkę, dzień przed pieczeniem w solance i trzymać w chłodnym miejscu lub w lodówce (proporcja na solankę – na litr wody jedna łyżka soli). Kaczki z solanki już nie solimy przed pieczeniem.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz