Żur postny z grzybami
W okresie postu żur i śledź to najczęściej przyrządzane potrawy w dawnej kuchni polskiej. Żur postny różnił się od świątecznego znacznie. Nie dodawano do niego mięsa i białej kiełbasy, gotowano go na warzywach i grzybach suszonych. Na wsi każda szanująca się gospodyni miała w spiżarni zakwas z mąki żytniej, gotowała na nim żurki i na śniadanie i na obiad, a szczególnie często warzyła żur z grzybami w poście. Dziś odtworzymy żur postny naszej babci Zosi.
Składniki:
- 2 szklanki zakwasu na żur
- 20 dkg borowików lub podgrzybków mrożonych
- 1 duża marchew
- 1/4 selera
- 1 duża cebula
- 4 duże ziemniaki
- 4 jajka ugotowane na twardo
- 3 łyżki oleju
- 2 łyżki masła
- 200 ml kremówki
- 4 liście laurowe
- 5-6 ziarenek ziela angielskiego
- 2 łyżki majeranku
- mały pęczek szczypiorku
- sól i pieprz do smaku
- 2 łyżki maggi
Sposób wykonania:
Do dużego garnka dajemy olej i masło. Rozgrzewamy tłuszcz, wrzucamy na niego pokrojoną w kostkę cebulę. Smażymy ją do zeszklenia. Następnie dorzucamy marchew i seler obrane i starte na tarce o grubych oczkach. Dusimy całość na średnim ogniu, od czasu do czasu mieszając.
Grzyby lekko rozmrożone kroimy niezbyt drobno, dorzucamy do warzyw. Teraz dodajemy obrane, pokrojone w kostkę ziemniaki. Podsmażamy całość około 5 minut i zalewamy dwoma litrami wody. Dorzucamy ziele angielskie, liście laurowe, trochę pieprzu i soli. Przykrywamy pokrywą, doprowadzamy do wrzenia, gotujemy do miękkich ziemniaków, czyli 15-20 minut.
Na koniec wlewamy zakwas oraz kremówkę. Dodajemy maggi i ewentualnie sól i pieprz do smaku. Na talerzach rozkładamy jajka ugotowane na twardo, nalewamy zupę.
Żur postny grzybowy zabielany gotowy!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz