Kulajda-czeska zupa grzybowa
Kulajda to jedna z najpopularniejszych czeskich zup obok oczywiście bramborackiej, cibulovej, cesnekovej i zeleninovej polevki. Szczególnie lubiana i przyrządzana jest na południu Czech, ale i w naszych, polskich, sudeckich restauracjach można ją spotkać.
Co odróżnia kulajdę od innych zup? Jest przyprawiana na słodko-kwaśno i podawana z jajkiem w koszulce lub gotowanym na półmiękko. Jesienią, w sezonie grzybowym podaje się ją ze świeżymi grzybami, zimą z mrożonymi lub suszonymi z dodatkiem pieczarek. Ocet i cukier wydobywają z grzybów wspaniały aromat i smak.
Zupa jest genialnie pyszna i bardzo pożywna. Warto spróbować!
Składniki na 4-5 porcji:
- garść podgrzybków lub borowików suszonych
- 50 dkg brązowych pieczarek
- 4-5 ziemniaków
- 1 marchew
- 4-5 jajek
- 1 cebula
- pęczek kopru
- 2 łyżki masła
- 2 czubate łyżki mąki
- 250 ml kwaśnej śmietany 18%
- sól, pieprz i szczypta kminku do smaku
- 2 łyżki maggi
- 1 łyżka octu lub soku z cytryny
- 1 czubata łyżeczka cukru
- 2 liście laurowe
- 4 kulki ziela angielskiego
Sposób wykonania:
Suszone grzyby moczymy w letniej wodzie kilka godzin przed gotowaniem kulajdy.
Do garnka o pojemności 4 litrów wrzucamy masło i podsmażamy na nim cebulę pokrojoną w kostkę oraz pieczarki przekrojone na ćwiartki, jeśli są duże lub mniejsze na połówki. Suszone grzyby gotujemy 30 minut w wodzie, w której się moczyły. Dajemy do nich liście laurowe, ziele angielskie i szczyptę soli.
Marchewkę obieramy i ścieramy na tarce o grubych oczkach, dorzucamy do pieczarek już podsmażonych. Obieramy ziemniaki i kroimy w kostkę, dorzucamy do garnka z pieczarkami, chwilę podsmażamy, stale mieszając. Zalewamy warzywa wodą z grzybów suszonych, dolewamy 1 litr wody i pokrojone drobniej grzyby suszone.
Gotujemy zupę do miękkości ziemniaków. Następnie przyprawiamy ją do smaku solą, pieprzem, kminkiem i maggi.
Do śmietany wlewamy ocet, wsypujemy cukier i mąkę. Całość dobrze mieszamy do rozpuszczenia mąki, hartujemy chochelką płynu z zupy i łączymy z kulajdą. Na koniec posypujemy posiekanym koperkiem.
Kulajda gotowa!
Kulajdę podajemy z jajkiem ugotowanym na półmiękko lub w koszulce. Do każdego talerza nalewamy zupę i wkładamy jajko. Można pominąć jajka i podać zupę z chlebem, ale z jajkiem kulajda jest prawdziwie czeską polevką!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz