MAKATKA

piątek, 25 października 2024

Pierożki z mięsem do zamrożenia

Pierożki z mięsem do zamrożenia

Małe pierożki z mięsem drobiowym, idealne do barszczu czerwonego. Prosty farsz i delikatne ciasto, które doskonale się mrozi. Warto ulepić więcej pierożków za jednym razem i mieć ich zapas w zamrażarce. Zawsze się przydadzą. W naszym domu podawało się takie pierożki i z barszczem i również z rosołem, albo z kwaśną śmietaną i okrasą z boczku lub cebuli.

Sposób wykonania:

farsz:

  • 40 dkg ugotowanego mięsa z kurczaka razem ze skórką
  • 2 łyżki posiekanej drobno natki pietruszki
  • 3-4 łyżki rosołu
  • 1 łyżka maggi
  • sól, pieprz do smaku
  • 2-3 łyżki bułki tartej

ciasto na pierożki:

  • 3 szklanki mąki (nie czubate) typ 500 + mąka do podsypywania
  • 1 szklanka wrzątku
  • 3 łyżki oleju rzepakowego
  • łyżeczka soli

Sposób przyrządzenia:

Ciasto: 

Do wrzątku dodajemy sól, dokładnie mieszamy, aż się rozpuści. Następnie do dużej miski przesiewamy mąkę i wlewamy olej. Mieszamy wszystko łyżką i pomału wlewamy wrzątek. Mieszamy dalej, kiedy składniki wstępnie się połączą zaczynamy ciasto wyrabiać ręcznie. Możemy przełożyć je na stolnicę i wyrabiać dalej do momentu, aż będzie odchodziło od ręki i będzie gładkie. Jeśli w trakcie wyrabiania będzie się kleiło podsypujemy niewielką ilością mąki. Ciasto na pierogi jest luźne, miękkie i należy wyrabiać je delikatnie. Na koniec oprószamy ciasto mąką, zostawiamy w misce przykryte ściereczką na ok. 1/2 godziny, aby ” odpoczęło”.



Farsz: 

Mięso przepuszczamy przez maszynkę do mięsa. Dodajemy do niego rosół, maggi, posiekaną natkę, bułkę tartą i przyprawy. Dokładnie wyrabiamy masę, najlepiej rękoma. Próbujemy, czy jest wystarczająco przyprawiona. Farsz musi być wyrazisty w smaku.



Lepimy pierożki: Ciasto dzielimy na dwie części. Jedną odkładamy pod przykrycie, drugą wałkujemy cienko (ok. 2 mm) i literatką lub wykrawaczką do pierogów ( 5 cm średnicy) wyciskamy kółka. Na środek każdego kółka nakładamy pół łyżeczki farszu. Składamy krążek na pół i zlepiamy dokładnie brzegi uważając, aby nadzienie nie wchodziło w zlepiany brzeg, bo pierożki będą się rozklejać podczas gotowania. Następnie zlepiamy końce pierożków. Ulepione pierożki układamy na tackach podsypanych obficie mąką tak, aby nie stykały się ze sobą.



 Tacki pełne pierożków wkładamy do zamrażarki na 3-4 godziny. Po tym czasie możemy je przełożyć do woreczków foliowych i ponownie włożyć do zamrażarki.



Nasze rady:

Pierożki wyjęte z zamrażarki gotujemy tak jak świeże, lecz trochę dłużej. Ciasto zaparzane wrzątkiem jest miękkie, ale mocne i doskonale nadaje się do zamrażania bez wstępnego obgotowywania. Pierożki zamrażane w ten sposób smakują jak świeżo ulepione. Warto ulepić sobie trochę pierogów lub uszek. Szczególnie w okresie przed świętami, kiedy mamy dużo pracy takie zapasy bardzo się przydają.



Pierożki z mięsem do zamrożenia gotowe!


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz