MAKATKA

czwartek, 15 sierpnia 2024

Marmolada z mirabelek

Marmolada z mirabelek

Dzisiaj zrobimy marmoladę czyli słodkie delicje z przetartych owoców, z większą ilością cukru, bez żelatyny czy cukru żelującego. Jeśli mamy słodkie owoce z cienką (i mało kwaśną!) skórką możemy oczywiście przygotować z nich klasyczny dżem – czyli ugotować całe owoce bez ich przecierania, ale wtedy musimy je wypestkować. Do marmolady dodamy tylko cukier, dobrze ją wysmażymy i przetrzemy przez sito. Marmolada z mirabelek to jedna z najsmaczniejszych słodkości w naszej spiżarni, a jaka tania. U nas rośnie pod lasem.

Składniki:

  • 3 kg mirabelek
  • 1 kg cukru
  • 2 cytryny
  • 3-4 słoiki 1/2 litra

Sposób przygotowania:

Mirabelki dokładnie myjemy. 



Owoce wkładamy do brytfanny o grubym dnie. Zasypujemy cukrem i zaczynamy podgrzewać. Po kilku minutach od zagotowania zdejmujemy garnek z gazu. Owoce – partiami – przekładamy na gęste sito i dokładnie przecieramy.

Przetarte owoce z powrotem wkładamy do garnka. Zaczynamy je podsmażać jak konfiturę. Najpierw 1/2 godziny. W tym czasie mieszamy je od czasu do czasu, najlepiej drewnianą łyżką. Po upływie pół godziny odstawiamy brytfannę na bok, do przestudzenia. Możemy spróbować marmoladę i ewentualnie dodać jeszcze trochę cukru. Mirabelki to dosyć kwaśne śliwki, dlatego potrzebują więcej cukru niż truskawki czy wiśnie.



Czynność tę powtarzamy jeszcze trzykrotnie. Przy czym za każdym razem należy mieszać marmoladę coraz intensywniej, aby się nie przypaliła. Na koniec dodajemy sok z cytryny, przecedzony przez sitko.

Gotową marmoladę na gorąco przekładamy do wyparzonych słoiczków mocno zakręcamy i odwracamy do góry dnem. Odstawiamy do przestygnięcia.

Marmolada z mirabelek gotowa!

Marmolada z mirabelek smakuje podana z pszennym pieczywem lub naleśnikami czy racuchami. Doskonale komponuje się również z serami pleśniowymi.



 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz