Kotlety mielone tradycyjne
Kotlety wieprzowe z łopatki i boczku. To bardzo smaczny zestaw mięs do mielonych. Mięso jest odpowiednio tłuste. Najlepiej kupić je w całości i zmielić samemu, wówczas mamy pewność, że jest świeże i pełnowartościowe. Łopatka z boczkiem to zestaw doskonały. Kotlety są z wierzchu chrupiące, w środku mięciutkie i bardzo soczyste.
- 30 dkg łopatki wieprzowej
- 30 dkg boczku surowego
- 1 duża cebula
- 1 jajko
- 1 bułka pszenna
- 3/4 szklanki mleka lub wody
- sól, pieprz, pieprz ziołowy do smaku
- natka pietruszki - pęczek
- bułka tarta do panierowania
- 3 czubate łyżki smalcu lub oleju do smażenia
- łyżka masła
Sposób przyrządzenia:
Bułkę moczymy w zimnym mleku lub wodzie. Cebulę kroimy w kostkę (niezbyt grubą). Mięso kroimy również w kostkę, aby lepiej się mieliło.
Wszystko mielimy w maszynce do mięsa. Bułki nie odsączamy (nasączoną mlekiem lub wodą dajemy do maszynki). Do mielenia mięsa używamy sitka trochę grubszego. Chodzi o to, aby nie rozdrobnić zbyt mocno mięsa.
Zmieloną masę przyprawiamy do smaku solą, pieprzem i pieprzem ziołowym (to przyprawa, którą w naszym domu używa się do różnych mięs, jest aromatyczna i podbija ich smak). Dodajemy posiekaną natkę pietruszki, jajko i wyrabiamy rękoma masę mięsną. Na koniec wyrabiania zrzucamy do miski z niedużej wysokości kulę mięsa 2- 3 razy i gotowe.
Rozgrzewamy na patelni tłuszcz, formujemy zgrabne kotlety ( wielkość wg uznania), obtaczamy w bułce tartej i obsmażamy z obu stron na rumiano. Następnie przekładamy kotlety razem z tłuszczem ze smażenia do naczynia żaroodpornego, wysmarowanego masłem. Wkładamy kotlety w naczyniu do piekarnika nagrzanego do 150 °C na 20- 30 min. Naczynia nie przykrywamy.
Kotlety mielone tradycyjne gotowe!
Kotlety mielone możemy podawać z różnymi sałatkami. Naszą tradycją rodzinną było serwowanie mielonych z ziemniakami i buraczkami w śmietanie na ciepło. Przepis na buraczki na ciepło również na naszym blogu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz